Traditional House 35m2

House ROD 35m2

A house on a narrow plot of 35m2

Modern House 35m2

  1. pl
  2. en

GARAGE design from 150 PLN

Economic building 35m2 from 200 PLN

dom bez pozwolenia 35m2

Domekbezpozwolenia.pl

 Everything for your home!

  1. pl
  2. en

Wszystko dla Twojego domu !

Strop typu filigran

Wady i zalety stropu filigran

 

Płyty prefabrykowane typu filigran są przygotowywane według indywidualnego projektu. Mają rozpiętość do 8 m., a 1m2 płyty waży od 125 do 145 kg. W tej technologii można wykonać cały strop lub tylko jego fragment.

 

Stropy typu filigran jest prostszą odmianą tradycyjnego stropu żelbetowego. Jego płyty poza funkcją konstrukcyjną pełnią także funkcję deskowania traconego.

 

Płyty stropu typu filigran są rodzajem deskowania traconego. Do ich utrzymania będą konieczne podpory, takie jak podczas montażu stropu gęstożebrowego.

 

Zalety stropu filigran

 

Strop filigran składa się z prefabrykowanych płyt żelbetowych grubości 5-7 cm oraz z warstwy betonu (zwanej nadbetonem) układanego na budowie. Płyty stropowe mają różne wymiary, standardowa szerokość to 2,4 m, a długość od 7,5 nawet do 12 m. Ważą średnio 125-200 kg/m2. Całe dolne zbrojenie w postaci prętów lub siatek znajduje się w płycie, a wystające ponad powierzchnię kratownice ułatwiają zespolenie płyty z nadbetonem.

 

Gotowy strop ma grubość od 10 do 30 cm. 

 

 

 

 

 

Strop drewniany wady i zalety

Wady i zalety stropu drewnianego

 

Drewniany strop, zwany także „stropem lekkim”, posiada wiele zalet – jest łatwiejszy do wykonania, mniej pracochłonny, tańszy oraz wymaga mniej ciężkiego sprzętu w porównaniu do stropu betonowego. Tym bardziej, że w części domów – szczególnie parterowych ze strychem nieużytkowym nad parterem – strop betonowy nie jest potrzebny, stanowi tylko dodatkowy wydatek. Niektórzy Inwestorzy chcą również zastosować w swoim nowym domu drewniany strop z powodów estetycznych – marzą im się bowiem widoczne drewniane belki na suficie.

 

 

Zalety stropów z drewna:

 

1. Niska cena i łatwość wykonania.

2. Mniejsza waga w stosunku do stropu betonowego, dzięki czemu nie dociąża tak konstrukcji, co jest ważne, gdy posadawiamy budynek na gruncie o mniejszej nośności.

3. Łatwość późniejszych modyfikacji (np. łatwiej zrobić dziurę w takim stropie).

4. Oryginalna ozdoba wnętrza.

5. W stropie drewnianym łatwiej jest ułożyć izolację termiczną (między belkami), bez zwiększania wysokości stropu – przydatne jeśli budujemy dom parterowy z nieużytkowym strychem, który w przyszłości będziemy użytkować, ale na razie pozostaje nieogrzewany.

6. Większa możliwość przeprowadzenia rozmaitych instalacji, na przykład kanałów wentylacji mechanicznej, jak również ukrycia zagłębionych opraw oświetlenia (w gipsowej podsufitce).

 

Wady drewnianych stropów:

 

1. Gorsza izolacyjność akustyczna stropu drewnianego. Mimo wszystkich dodatków, jak odseparowana od konstrukcji stropu podłoga pływająca, czy duża ilość wełny mineralnej, drewniany strop będzie głośniejszy od betonowego.

2. Trudniej jest o dobry materiał do budowy. Drewno dobrej jakości, które nie będzie się paczyło, wyginało, odpowiednio wysuszone i zdrowe – trzeba je wcześniej zamówić i przygotować.

3. Nie bez znaczenia jest też kwestia szeroko rozumianej korozji drewna. Belki mogą chorować, może się osadzać na nich grzyb (gnicie od wilgoci), drewno mogą zaatakować owady (np. korniki).

4. Drewniany strop jest o wiele bardziej narażony na działanie ognia. Trzeba go oczywiście zaimpregnować preparatami ogniochronnymi (lub wykonać konstrukcję w drewna czterostronnie struganego).

 

 

Stropy drewniane – czy warto?

 

Planując budowę domu warto zastanowić się nad stropem drewnianym. Szczególnie w domach parterowych ze strychem do adaptacji na poddasze trzeba rozważyć, czy awersja do gipsowych sufitów jest wystarczającym powodem do tego, aby budować dom z droższym i trudniejszym w wykonaniu betonowym stropem nad parterem. W przypadku budowy murowanych domów z poddaszem użytkowym lub piętrowych trzeba dobrze przemyśleć, jak zwiększona akustyczność stropu drewnianego odbije się na naszym codziennym życiu. Jeśli na przykład dom ma wszystkie sypialnie na poddaszu, a część dzienną na parterze – wówczas nie powinny nam przeszkadzać odgłosy dochodzące z góry. 

 

 

 

 

 

 

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

            e-mail:dombezpozwolenia@wp.pl            

            Domekbezpozwolenia.pl

Domekbezpozwolenia.pl

Proudly created with webwavecms.com

HOME