1. pl
 2. en
dom bez pozwolenia 35m2

Domekbezpozwolenia.pl

 Wszystko dla Twojego domu !

PROJEKT GARAŻ 35m2

PROJEKT

GOSPODARCZY  35m2

PROJEKT

Dom Tradycyjny 35m2

PROJEKT

Dom ROD 35m2

PROJEKT

Dom typu Stodoła 35m2

NOWY ŁAD

Dom 40-70m2 

PROJEKT

Nowoczesny Dom 35m2

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA ...

Wszystko dla Twojego domu !

 
 
Jakie gwoździe / wkręty do konstrukcji szkieletowej?
Wkręt TORX / gwoździe do drewna  wykorzystujemy do łączenia poszczególnych drewnianych elementów konstrukcji ścian, stropów, dachu, do montażu poszycia stropów, ścian oraz dachu.
 

Wkręty do drewna TORX

 Rozmiar wkrętów do drewna może być trochę mniejszy niż wymagany wymiar gwoździ budowlanych zwykłych lub skrętnych ale równy gwoździom karbowanym stosowanym do łączenia tych samych elementów konstrukcji budynku. Skręcając elementy grubości  6cm i 6cm musimy użyć TORX długości min. 9cm

 

Wkręt do drewna najczęściej wykorzystywany w pracach konstrukcyjnym posiada średnicę 6,8 lub 10 mm i jest on ocynkowany. 

POLECAMY wkręty TORX (6mmx80mm)

 

Gwoździe

Gwoździe do połączeń elementów konstrukcyjnych powinny mieć długość nie mniejsza niż łączna grubość pierwszego elementu łączonego i połowa grubości drugiego elementu. Skręcając elementy grubości  6cm i 6cm musimy użyć gwoździ długości min. 9cm

 

 Gwoździe budowlane można podmienić gwoździami skrętnymi o tej samej długości, lub gwoździami karbowanymi o nieco krótszej długości.

 

POLECAMY gwoździe ciesielskie/karbowane (4mmx80mm)
POLECAMY gwoździe ciesielskie/karbowane (4,5mmx100mm)
 
 
Jakie mamy rodzaje działek?
 
Według przepisów mamy sześć typów działek: 
 • rolne;
 • budowlane;
 • siedliskowe;
 • inwestycyjne;
 • rekreacyjne;
 • leśne.
 
 
Jak sprawdzić status / rodzaj działki ?
 
 • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy – to właśnie w nim sprawdzisz, czy dana działka jest działką budowlaną,

 • warunki zabudowy – to dokumenty wydawany przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w sytuacji, gdy nie ma miejscowego planu.

 

Żeby sprawdzić status administracyjny działki trzeba złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy. Wniosek o warunki zabudowy należy złożyć w odpowiednim urzędzie gminy lub miasta, adresując go bezpośrednio do wójta, burmistrza lub prezydenta.

 

 

Co to jest Antresola ?

 

Cyt. ,,...Antresola nie może być usytuowana nad pomieszczeniami innymi niż pomieszczenie z którego została wydzielona - uznał WSA w Gdańsku. Zaprojektowane antresole wydzielone z pomieszczeń nie powinny przekraczać ich obrysów tzn. powinny znajdować się bezpośrednio nad ich stropem pośrednim...,,

 

Tytuł artykułu: Antresola wydzielona z pomieszczeń nie powinna przekraczać ich obrysów

Autor: Anna Dudrewicz

BUDOWNICTWOORZECZENIA Data dodania: 04.02.2013

Czytaj więcej na Prawo.pl:https://www.prawo.pl/biznes/antresola-wydzielona-z-pomieszczen-nie-powinna-przekraczac-ich-obrysow,289770.html

 

 

 

 

Jak zgłosić Budowę Budynku

w 5 krokach ?

 

Potrzebne dokumenty do zgłoszenia budynku:

 

1.ZGŁOSZENIE budowy lub wykonywania innych robót budowlanych (PB-2) Na podstawie zgłoszenia wybudujesz:

 1. wolno stojący parterowy budynek rekreacji indywidualnej, rozumiany jako budynek przeznaczony do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500m2 powierzchni działki.
 2. wolno stojących:

a) parterowych budynków gospodarczych,

b) garaży,

c) wiat

- o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500m2 powierzchni działki;

 

2.OŚWIADCZENIE o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (PB-5)

 

3. SZKIC SYTUACYJNY DZIAŁKI z zaznaczonym obiektem i wymiarami,

 

4. Opis planowanych robót budowlanych / Opis techniczny  wraz z RZUTAMI, PRZEKROJAMI, ELEWACJAMI - skala 1:50,

 

5.Urząd oceni, czy możesz budować lub wykonywać inne roboty budowlane na podstawie zgłoszenia.

 

W jaki sposób otrzymasz zgodę na budowę?

W momencie gdy Twoje zgłoszenie spełnia wszystkie wymagania, to Urząd przyjmie zgłoszenie budowy tak zwaną milczącą zgodą. Urząd nie musi wysyłać Ci żadnego pisma o zgodzie na wykonanie robót budowlanych. Może jednak, przed upływem terminu 21 dni, wydać ci z urzędu zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu.

 

W przypadku zgłoszenia sprzeciwu do wykonania robót budowlanych stronie służy odwołanie do Wojewody za pośrednictwem organu wydającego decyzję w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.

 

 

Ile kosztuje budowa domu 70m2 ?

Jaka jest różnica między rekreacyjnym a mieszkalnym ?

 
Obowiązuje zasada 3. Obecnie koszt materiału na dom 70m2 zabudowy to ok. 70 tys. zł do stanu surowego zamkniętego. Robocizna ok. 70 tys. zł stan surowy zamknięty tu dużo zależy czy wykonujemy/budujemy sami czy zlecamy firmie. Dodatkowo 70 tys. zł materiał  z robocizną i mamy gotowy budynek do zamieszkania. Sumując Dom 70m2 zabudowy kosztuje w 2022 r. ok. 3x70tys. zł = 210 tys. zł. + koszty działki.
Pamiętajmy że usługi firm remontowo-budowlanych ciągle drożeją.
 
Nasze budynki mają rozpiętość konstrukcyjną do 6m więc  mogą być  rekreacyjne lub  mieszkalne.
 
Budynek  rekreacyjny ze strych/poddaszem tzw. nieużytkowym ma sufit podwieszany na wys. 2m o tym fakcie proszę poinformować przed zakupem urzędnika i dopytać czy nie będzie przeciwskazań do zgłoszenia takiego budynku rekreacyjnego gdyż różnie interpretują oni poddasze nieużytkowe w zależności od regionu, statusu działki itp.
Ewentualnie na życzenie inwestora możemy sufit opuścić niżej żeby projekt przeszedł. W przyszłości po zmianie sposobu użytkowania z rekreacyjnego na całoroczny można zrobić poddasze użytkowe i budynek przekształcić na mieszkalny. 
 
Inną opcją jest budynek   rekreacyjny z antresolą w przyszłości można pociągnąć strop np. po całości
 
Projekty są na zgłoszenie z tym że każdy projekt budynku   mieszkalnego jednorodzinny do 70m2 zabudowy wymaga dodatkowo adaptacji projektu u lokalnego architekta z uprawnieniami gdyż należy projekt uzupełnić o braki i dodatkowo dostosować do działki inwestora itp. Link: https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/na-czym-polega-adaptacja-projektu/
 
Budynków  rekreacyjnych do 70m2 zabudowy nie adaptujemy. Budynki/domy mieszkalne jednorodzinne takiej adaptacji wymagają.

 

 

Czy styropian / ocieplenie wlicza się do rozpiętości konstrukcyjnej budynku ?

 

Ocieplenie wlicza sie do powierzchni zabudowy natomiast nie wlicza sie do rozpiętości konstrukcyjnej budynku gdyż nie jest elementem konstrukcyjnym budynku przenoszącym obciążenie.

 

Co to poddasze użytkowe i nieużytkowe ?

https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/dpr-inn-022-686-2011-pojecie-poddasza-uzytkowego-i-184612101

 

https://budujeimieszkam.pl/poddasze-uzytkowe-i-poddasze-nieuzytkowe-roznice-i-wlasciwosci/

 

 

Co to znaczy poddasze nieużytkowe w Domu na Zgłoszenie 35m2 ?

 

Poddasze jest przeznaczone na strych. Natomiast co inwestor tam zrobi w przyszłości np. sypialnie, to już jego wola. Ale aby projekt był na zgłoszenie i bez pozwolenia konieczne jest wpisanie w opisie kluczowych słów ,,strych nieużytkowe,, co nie oznacza że w przyszłości nie można tam zrobić np. sypialni. Procedura projektu na zgłoszenie jest dużo prostsza, szybsza i o wiele tańsza w realizacji niż uzyskiwanie pozwolenia na budowę. Aby w przyszłości przekształcić poddasze nieużytkowe w użytkowe konieczna będzie zmiana sposobu użytkowania budynku z letniskowego w całoroczny.

 

 

Czy można ocieplić Dom na Zgłoszenie 35m2 i kiedy najlepiej to zrobić ?

 

Ocieplamy istniejący budynek, korzystamy wówczas z przepisów – z art. 29 ust. 2 pkt 4 i art. 30 ust. 1 pkt 2c prawa budowlanego. Według tych przepisów budynek o wysokości do 12 m możemy docieplić bez pozwolenia i bez zgłoszenia, a budynek o wysokości 12-25 m docieplamy po dokonaniu zgłoszenia. Powyższe przepisy – poza maksymalną wysokością – nie wprowadzają żadnych dodatkowych warunków, które musimy spełnić. Tak więc nie ma znaczenia, że nasz budynek wybudowaliśmy na podstawie zgłoszenia i że po dociepleniu powierzchnia zabudowy wyniesie więcej niż 35 m².

 

 

Co warto zrobić przed zakupem Projektu 35m2

 

Należy zapoznać się z MPZP (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego) W nim podane jest, co właściciel nieruchomości / inwestor może wybudować na swojej działce. W planie tym zawarte są informacje co do dopuszczalnej liczby obiektów na działce, ich rodzaju, wysokości, kąta nachylenia dachu, rodzaju zabudowy, wysokości budynku, szerokości elewacji itp.

O tym, czy w danym miejscu można postawić budynek rekreacji indywidualnej decyduje status działki. Najprościej, jeśli określa go gminny plan zagospodarowania przestrzennego, który mówi co właścicielowi działki może na niej wybudować. W planie może być zapis:,, teren przeznaczony jest pod zabudowę rekreacyjną,,. Wówczas spokojnie możemy budować budynek rekreacji indywidualnej.

 
 • Budowa domku letniskowego na działce budowlanej

O tym, czy na danej działce można postawić domek letniskowy, decyduje jej status, który określa plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy. Jeśli jest w nim informacja, że dany teren jest przeznaczony pod zabudowę rekreacyjną, wówczas nie ma przeciwwskazań, by postawić na nim domek letniskowy.- NALEŻY DOPYTAĆ W URZEDZIE GMINY / STAROSTWIE

 

 • Budowa domku letniskowego na działce rolnej

Na działce rolnej jest możliwa budowa domku letniskowego, jeśli plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego dopuszcza zabudowę zagrodową, tj. budynki: mieszkalne, gospodarcze lub inwentarskie.

Przepisy nie definiują jednak precyzyjnie, co można uznać za budynek należący do zabudowy zagrodowej. Taki obiekt powinien być związany z pracą rolników. Dlatego nie ma konkretnej odpowiedzi na pytanie, czy na działce rolnej można wybudować domek letniskowy osobie, która nie jest rolnikiem. - NALEŻY DOPYTAĆ W URZEDZIE GMINY / STAROSTWIE

 

Aby dowiedzieć się, czy na danej działce jest możliwa budowa domu letniskowego, należy udać się do urzędu gminy / starostwa. Jeżeli dany teren nie został uwzględniony w miejscowym planie zagospodarowania, należy sprawdzić przypisaną do niego decyzję o warunkach zabudowy. Możliwe, że przepisy dopuszczają stworzenie zabudowy letniskowej itp.

 

 
W SKRÓCIE
Domki letniskowe/rekreacyjne do 35m2 zabudowy z poddaszem nieużytkowym / antresolą przed zakupem wymagają konsultacji w  Urzędzie  Gminy / Starostwie.

Należy zapoznać się z zapisami w  MPZP lub decyzji o WZ lub Gminny plan zagospodarowania przestrzennego. W nich podane jest, co właściciel / inwestor nieruchomości może wybudować na swojej działce, dopuszczalna wysokość budynku itp.  W przypadku braku takich zapisów, należy stosować obowiązujące lub wskazane w odrębnych przepisach normy.

 

 

 

Jakie drewno na dom w konstrukcji szkieletowej ?

 

Do budowy konstrukcji szkieletu stosuje się  drewno iglaste, klasa C 24 (kiedyś k27). Tarcica jest suszona komorowo i czterostronnie strugana z zaokrąglonymi / sfazowanymi krawędziami wzdłużnymi (alternatywnie 4-stronnie strugana, suszona komorowo i zabezpieczona środkami chemicznymi), tak przygotowane drewno jest trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne.
 
 
 

Czym i jak ogrzewać Domki 35m2-70m2 ?

 

Domki tej wielkości tj. 35m2-70m2 zabudowy zazwyczaj ogrzewamy w domkach bez kotłowni:

 • -kominek na pellet  
 • -komin z płaszczem wodnym
 • -ogrzewanie podłogowe tj. folia grzewcza
 • -kocioł kondensacyjnyb tj. piec gazowy typu ‘’junkers’’  systemu kominowe do kotłów kondensacyjnych
 • -pompa ciepła powietrzna 

itp.  

 

 
Co gdy budynek ma wysoką ściankę kolankową i są problemy ze zgłoszeniem ?
 
Gdy budynek ma wysoką ściankę kolankową i są problemy ze zgłoszeniem można spróbować zgłosić  dom letniskowy bez strychu / stropu ten sam wymiary wysokość itp. lecz bez stropu. Na wysokości stropu zrobić jedynie wieniec. Po wybudowaniu zrobić w przyszłości  strop drewniany( BELKI 10x20cm lub 8x18cm MOCOWAĆ W ROZSTAWIE CO 50-60CM) i przekształcić dom na całoroczny.
 
W ZAŁĄCZNIKU PRZYKŁAD
 
Link do stropu drewnianego robionego po wybudowaniu. Proszę zobaczyć  Rys.3 oraz  Rys.5
 

 

 

Moje Pytania i odpowiedziami Pracownika STAROSTWA !!!

 

Chciałbym dostać wszystkie wytyczne co do budowy budynku letniskowego/rekreacyjnego dla działki ...

Między innymi chciałbym dostać odpowiedzi na następujące pytania:
 
- Jaka wysokości ścianki kolankowej ?,
- Jaka wysokość strychu/poddasza nieużytkowego/ANTRESOLA?,
- Czy mogą być okna w szczycie/połaciowe itp ?
 
ODPOWIEDZI:

Stosownie do art 29 ust.1 pkt 2a ustawy z dnia 7 lipca 1994 Prawo budowlane cyt. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolnostojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2,

więc budynki rekreacji indywidualnej muszą być parterowe, a przestrzeń powstała nad pomieszczeniami poprzez wykonanie sufitu musi być nieużytkowa i mieć parametry pomieszczenia nieużytkowego tj. wys. maksymalnie 190 cm

 

Budynki które posiadają poddasze użytkowe wymagają pozwolenia na budowę.

 

Wysokość ścianki kolankowej nie jest określona, natomiast stosownie do art 7 ust. 2 pkt 2 lit d miejscowego planu dla wsi Zawoja cyt. Dopuszcza się możliwość doświetlenia dachów stromych np. lukarnami lub oknami połaciowymi.

 

 

Ile domków można wybudować na działce ?

 

Jeśli działka ma powierzchnię mniejszą niż 500 m2, nie można na niej wybudować domku letniskowego na zgłoszenie. Potrzebne będzie pozwolenie na budowę.

 

Jeśli działka ma powierzchnię co najmniej 500 m2, ale mniejszą niż 1000 m2 – można wybudować na zgłoszenie 1 domek. Każdy kolejny będzie wymagał pozwolenia na budowę.

 

Jeśli działka ma powierzchnię co najmniej 1000 m2, ale mniejszej niż 1500 m2 – na zgłoszenie można wybudować 2 domki letniskowe.

 

 

Rozpiętość konstrukcyjna w budynkach na zgłoszenie  nie większa niż 4,8m ?

 

Zgodnie z art. 29 ust. 1 lit. a prawa budowlanego, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80. Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 prawa budowlanego budowa ich nie podlega zgłoszeniu właściwemu organowi.

 

Tak więc nie mamy nic o rozpiętości konstrukcyjnej wymaganej dla garaży bądź domków letniskowych / rekreacyjnych. Z tego też wnioskujemy że te budynki nie podlegają ograniczeniom jeśli chodzi o rozpiętość konstrukcyjną. 

 

 

Co to jest ,,podwalina,, w domkach szkieletowych ? Czy musimy ją stosować?

 

Montaż konstrukcji budynku zaczynamy od montażu podwaliny. Na podwaliny najlepiej stosować elementy drewniane impregnowane ciśnieniowo. Wiele firm wykonawczych stosuje elementy zaimpregnowane metodą kąpieli. Nie jest to sposób konserwacji podwaliny gwarantująca trwałość konstrukcji budynku. Stąd w Polsce podwalinę izoluje się od ściany fundamentowej stosując izolację poziomą z papy lub lepiku.

 

Szerokość podwaliny ma być równa szerokości elementów konstrukcyjnych (słupków/belek) ściany. Podwalinę należy zakotwić w podłożu za pomocą kotew metalowych. Kotwy należy osadzać w odległości nie mniejszej niż 125 cm. W narożnikach budynku kotwy należy osadzić w odległości nie większej niż 35 cm poza wewnętrzne lico ściany prostopadłej do tej, na której montuje się podwalinę.

 

-Średnica kotwy metalowej min. 12mm.

-Głębokość osadzenia w fundamencie min. 18cm.

 

 

Co to jest powierzchnia zabudowy i jak ją mierzyć?

A co z nadwieszoną częścią budynku ?

Powierzchnia zabudowy według PN-ISO 9836:1997

Norma PN-ISO 9836:1997 wskazuje dwie różne definicje powierzchni zabudowy.
Według jednego punktu, powierzchnia zabudowy to powierzchnia terenu zajęta przez budynek w stanie wykończonym.
Według kolejnego: powierzchnia zabudowy to powierzchnia wyznaczona przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu.

Zwykle w organach administracji architektoniczno-budowlanej, nadzoru budowlanego i sądach, spotykamy takie stanowisko:
powierzchnię zabudowy stanowi powierzchnia wyznaczona przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku w stanie wykończonym na powierzchnię terenu.

Do powierzchni zabudowy nie wliczamy powierzchni:
– obiektów oraz części obiektów budowlanych nie wystających ponad powierzchnię terenu,
– elementów drugorzędnych, np. schodów i ramp zewnętrznych, daszków, markiz, występów dachowych, oświetlenia zewnętrznego
okapy, loggie, balkony...
– wydzielonych obiektów pomocniczych, np. szklarni, altan, szop itp.

Nadwieszenia

Jeżeli obrys piętra jest większy niż parteru, to jego powierzchnię zaliczamy do powierzchni zabudowy gdyż powierzchnię zabudowy stanowi rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu.

 

Czy tarasy i werandy wliczamy do powierzchni zabudowy ?

Powierzchnię projektowanego tarasu/werandy z zadaszeniem opartym na słupach wliczamy do powierzchni zabudowy. W przypadku gdy taras już istnieje a chcemy dodać zadaszenie wówczas wystarczy zgłoszenie warunek powierzchnia nie może przekraczać 35 m2.

 

Z każdym planem budowy tarasu należy się zgłosić do lokalnego Urzędu Gminy bądź Starostwa. 

 

Projekty są rozpatrywane indywidualnie, między innymi pod kątem wielkości obiektu oraz tego, z jakich materiałów zostanie wykonany. W jednej gminie będzie potrzebne pozwolenie na taką budowę, w innej zaś może wymagać jedynie zgłoszenia. I tu widzimy poważny chaos prawny w tym zakresie, z jakim mamy do czynienia w Polsce.

Teoretycznie obiekty tego typu, których powierzchnia nie przekracza 35 m2 i nie są one trwale związane z gruntem, wymagają tylko zgłoszenia. Należy mieć ograniczone zaufania do tego przepisu. Najlepiej przedstawić plany do urzędu i poczekać na ich weryfikację. 

 

 

 

Czy powierzchnia balkonów powinna być wliczana do powierzchni zabudowy ?

 

Norma PN-70/B-02365 definiowała powierzchnię zabudowaną jako: „powierzchnie rzutu poziomego budynku, mierzoną po zewnętrznym obrysie ścian kondygnacji przyziemnej lub nadziemnej w przypadku gdy jej obrys występuje poza obrys kondygnacji przyziemnej. Do powierzchni zabudowywanej zalicza się również (…) elementy budynku mające oparcie na ziemi”.

Wniosek: norma ta nie wskazuje aby balkony tworzyły „powierzchnię zabudowaną” lub w bilansie takiej powierzchni powinny zostać ujęte.

Podobnie wnioskuje Norma PN-ISO 9836:1997

 

Loggie i balkony jako elementy nie obudowane nie podlegają rzutowaniu, nie są zatem zaliczane do powierzchni zabudowy.

 

Należy zwracać uwagę na  zapisy MPZP lub decyzji o WZ, które podają szczególne zasady określenia powierzchni zabudowy, należy je stosować w pierwszej kolejności. W przypadku braku takich zapisów, należy stosować obowiązujące lub wskazane w odrębnych przepisach normy.

 

 

Usytuowanie na działce

 

Standardowo, minimalna odległość budynku od granicy działki wynosi:

 • 3 m dla elewacji bez otworów okiennychlub drzwiowych,

 • 4 m dla elewacji z otworami okiennymilub drzwiowymi,

 • 1,5 m dla tarasów, balkonów, daszków, schodów, pochylni czy ramp, galerii, okapu lub gzymsu

Pamiętaj że ostateczne dopasowanie projektu do działki potwierdza architekt adaptujący.

 

 

 

Czy należy zawiadomić organy administracji architektoniczno-budowlanej o zakończeniu budowy budynku na zgłoszenie ?

 

Jeśli przedmiotem zgłoszenia do organu administracji architektoniczno – budowlanej była budowa wolno stojącego parterowego budynku rekreacji indywidualnej, rozumianego jako budynek przeznaczony do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki, przepisy prawa budowlanego nie nakładają na inwestora dokonania zawiadomienia o zakończeniu budowy takiego obiektu.

 

 

 

WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

           E-mail:dombezpozwolenia@wp.pl            

            Domekbezpozwolenia.pl

Domekbezpozwolenia.pl

Proudly created with webwavecms.com